Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Im więcej jakości i nowości, tym większe wsparcie

05 października 2018 | Biznes i finanse | Joanna Majcherczak, 
Krzysztof Wiśniewski
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Ustawa z 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji przewiduje nowe mechanizmy udzielania przedsiębiorcom pomocy publicznej. O wsparcie będą mogli się ubiegać przedsiębiorcy z całej Polski niezależnie od miejsca położenia inwestycji, a nie – jak dotychczas – wyłącznie w przypadku jej usytuowania w granicach odpowiedniej strefy.

Podstawą do udzielania pomocy przedsiębiorcy, zamierzającemu realizować nową inwestycję, ma być decyzja o wsparciu. Szczegółowe kryteria dotyczące zasad wydawania decyzji, w tym wzór wniosku, wymagania dla przedsiębiorcy i kryteria ich weryfikacji, określa rozporządzenie wydane na podstawie nowej ustawy.

Kto może prosić o wsparcie

Z wnioskiem o wydanie decyzji o wsparciu mogą wystąpić ci podatnicy, którzy planują realizację nowej inwestycji, rozumianej jako:

- inwestycja w rzeczowe aktywa trwałe lub wartości niematerialne i prawne, związane z założeniem nowego przedsiębiorstwa,

- zwiększenie zdolności produkcyjnej istniejącego przedsiębiorstwa,

- dywersyfikacja produkcji przedsiębiorstwa przez wprowadzenie produktów uprzednio nieprodukowanych w przedsiębiorstwie,

- zasadnicza zmiana dotycząca procesu produkcyjnego istniejącego przedsiębiorstwa.

Ponadto z przepisów wykonawczych wynika, że wsparcie może być udzielone przedsiębiorcy także w związku z zatrudnieniem nowych pracowników, których liczba jest oparta o iloczyn maksymalnej intensywności pomocy określonej dla danego obszaru i dwuletnich kosztów pracy nowozatrudnionych osób.

Uzyskanie decyzji o wsparciu w formie ulgi podatkowej poprzedzone jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11172

Wydanie: 11172

Spis treści

Zamów abonament